#05 POMODORO 2.rész
„A munkavégzést mindig addig húzzák,
hogy kitöltse az elvégzendő feladat rendelkezésére álló időt”.
Ha ezt a munkát csak 14 órára kell elkészítened, akkor is hozzálátsz, és 14 órára leszel kész.
A különbség az, hogy a második esetben nem kellett sietned emiatt nem is siettél, kitöltötted a rendelkezésre álló időt. Azaz 2 órát pazaroltál az idődből. Valószínűleg olyanra fordítottad az idődet, energiádat, ami nem is volt lényeges, nem adott lényeges pluszt a munkához vagy egyszerűen mással is foglalkoztál (hosszabb szünet, e-mailek nézegetése), azaz nem dolgoztál hatékonyan.
Ha a pomodoro-t használod, akkor olyan tempóban fogsz dolgozni, mint ahogy az első esetben.
Ennek ellenére ki kell tűznöd hány periódust szánsz a feladatra, ezzel is motiválod magad, és a jelentéktelen dolgokra, amely már nem ad lényegi pluszt a feladathoz nem fecsérelsz több időt.
Még két tipp
Ne használj stoppert, időzítőt használj, ami jelez neked, így nem fogod folyamatosan az órát nézni,
A feladataidat bontsd kisebb részekre, így könnyebb is lesz nekikezdeni, és a munkával is érzed hogy haladsz, mikor teljesítesz egy pomodoro szakaszt. (#egy lépécs technika)
Előnyök
- nincsen multitasking,tényleg csak egy dologra koncentrálsz
- nem szánsz több időt egy feladatra, mint amennyi szükséges
- sikerérzet a rövid szakaszok teljesítése után
Rajongók:
Steven Sande (nem hivatalos apple blog szerzője)
„Néha fogalmam sem volt, hogyan rendszerezhetném egy napomat, egyszerűen azért, mert ide-oda ugráltam a feladataim között és soha nem végeztem egyikkel sem.” -nyilatkozta, mielőtt a pomodore rajongója lett.
Sue Shellenbarger (Wall Street Journal munkatársa
„most már nem aggódom az időbeosztásom miatt és sokkal hatékonyabban tudok dolgozni; felfrissülök a szünetek alatt és például egy cikk korrektúrázása fele annyi időt vesz igénybe, mint azelőtt”.
Ellenzők:
Colin T. Miller (Yahoo! munkatársa és blog írója kipróbálta a módszert)
„A Pomodoro egy mindent vagy semmit technika” – mondja. „Vagy egyhuzamban 25 percet dolgozol és lejegyzel egy X-et vagy nem tudtad megcsinálni a pomodorót és elbuktál. Lehet, hogy az ikszelés a teljesítményed mérhető jele, de idővel elkezded magad rosszul érezni, ha egy 25 perc alatt nem végeztél valamivel.Vagy ott vannak a meetingek. Mondjuk, hogy 4:30-ra tervezek egy értekezletet. Már 4:10 van, tehát 20 percem van a találkozó kezdetéig. Ez idő alatt már nem kezdek bele egy újabb pomodoróba, mert tudom, hogy nem lenne elég időm (25 percem), hogy végezzek vele.”
Mario Fusco
„Tényleg nem vagyunk képesek odafigyelni stopper nélkül?… Láttál már olyan mérnököt, aki órát használt a munkájához, hogy koncentrált maradhasson? Szerintem így van ez minden felelősségteljes szakmánál: amin komolyan dolgozol, arra odafigyelsz. Szóval vidd vissza a konyhába azt a stoppert és próbálj meg profin és hatékonyan dolgozni.”
Véleményem
Ismerek olyat, aki annak ellenére, hogy érti az anyagot külön tanárhoz jár, mindössze amiatt, mert nincs motivációja magától leülni gyakorolni és ő még fizet is érte.
A pomodoro ilyen estben is segíthet.
De meglátásom szerint a technika nem csak arról szól, hogy nem tudsz leülni és csinálni a dolgod. Én például órákig tudok dolgozni, tanulni szünet nélkül, de az se jó. Én azért használom, hogy 100%-on teljesítsek, amíg a tanulással/munkával foglalkozok és ezzel időt spóroljak.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése